اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیستReviewed by سجاد زیدونی on Jun 10Rating: 5.0اعتماد به نفس چیستمن در این مقاله قصد دارم تا به شما عزیزان بگم که اعتماد به نفس چیست و چگونه میتونیم اون رو رشد و بهبود ببخشیم. پس لطفا تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

به نام خدای رحمان

عرض سلام و احترام دارم خدمت کاربران و همراهان دوست داشتنی سایت صبالرن.کام. من در این مقاله قصد دارم تا به شما عزیزان بگم که اعتماد به نفس چیست و چگونه میتونیم اون رو رشد و بهبود ببخشیم. پس لطفا تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست

ببینید دوستان ما میتونیم اعتماد به نفس رو به ۳ دسته زیر تقسیم بندی کنیم. و بعد هرکدوم رو به صورت جداگانه تعریف کنیم.

  1. اعتماد به نفس رفتاری
  2. اعتماد به نفس احساسی – عاطفی
  3. اعتماد به نفس روحی – معنوی

اعتماد به نفس رفتاری

اعتماد به نفس رفتاری

یعنی این که ما به خودمون و توانایی هامون ایمان داشته باشیم و بدونیم که ما توانایی انجام کارها رو به صورت استاندارد و ایده آل داریم. (به عنوان مثال اگر که ما میتونیم در حد قابل قبولی در جمع صحبت بکنیم، این یعنی اینکه ما اعتماد به نفس صحبت کردن توی جمع رو داریم).

از یک دیدگاه دیگه هم میتونیم اعتماد به نفس رو تعریف کنیم:

اعتماد به نفس یعنی من توانایی انجام کاری رو دارم، و تصویر ذهنی مثبتی رو هم از این توانایی و مهارت دارم. به عنوان مثال اگر که من زبان انگلیسیم خوبه، یعنی اینکه من شرط اول اعتماد به نفس رو دارم. اما اگر شرط دوم که داشتن تصویر ذهنی مثبت هستش رو نداشته باشم، من نمیتونم به راحتی و به خوبی صحبت بکنم چون تصویر ذهنی مثبتی از توانایی خودم ندارم.

همه ما افرادی رو دیدیم که یک مهارت خاص رو یاد گرفتن و توی اون کار واقعا ماهر هستن، اما چون تصویر ذهنی مثبتی از این توانایی ندارن، اعتماد به نفسشون پایینه. به عنوان مثال فردی هست که خیلی خوب نقاشی میکشه یا خیلی خوب میخونه، اما چون تصویر ذهنی درست و مثبتی از این توانایی خودش نداره، مجبوره که سال های زیادی رو به کاری مشغول بشه که دوستش نداره و از این کار هم یک درآمد خیلی کم رو دریافت میکنه. یعنی نه تونسته کاری که دوست داره رو انجام بده و نه تونسته از کار الانش درآمد خوبی رو کسب بکنه و در واقع دو سر باخت شده براش. همچین افرادی رو ما در جامعه زیاد دیدیم شاید خود شما هم جزء این افراد باشین که چون تصویر ذهنی مثبتی از توانایی های خودتون ندارین به کارهایی مشغول هستین که نه بهشون علاقه دارین و نه درآمد خوبی ازشون کسب میکنین. و این رفتار شما بخاطر کمبود اعتماد به نفس رفتاری شماست.

اعتماد به نفس احساسی – عاطفی

اعتماد به نفس احساسی - عاطفی

شما حتما افرادی رو دیدین که مثلا عزیزی ازشون بیمار میشه ولو این بیماری جدی نباشه، اون ها طوری خودشون رو میزنن، طوری صورت خودشون رو چنگ میزنن که اگر جلوشون گرفته نشه حتما صدمه جدی به خودشون وارد میکنن. حتی بعضی از اون ها بیهوش میشن و میوفتن. این رفتار کاملا نشأت گرفته از اعتماد به نفس پایین اونهاست.

اعتماد به نفس احساسی – عاطفی یعنی اینکه من توانایی کنترل احساسات و عواطفم رو تحت هر شرایطی داشته باشم. و بدونم که در هر لحظه چه احساسی دارم و چگونه میتونم اون رو کنترل کنم.

پیشنهاد سجاد زیدونی: عزت نفس چیست؟

اعتماد به نفس روحی – معنوی

اعتماد به نفس روحی - معنوی

این مورد مهمترین نوع اعتماد به نفسه. یعنی اینکه ما به نیروی برتری که تمام این جهان و کائنات رو ساخته و داره مدیریت میکنه، باور و ایمان قلبی داشته باشیم، به کل جهان هستی و آفرینش اعتقاد داشته باشیم و بدونیم که ما برای مأموریتی خلق شدیم و بی دلیل بوجود نیومدیم.

داشتن این نوع اعتماد به نفس به ما این کمک رو میکنه که ما رسالت خودمون رو در این جهان پیدا بکنیم، آرام بگیریم و صبور و شکیبا باشیم. افرادی که علی رغم کسب موفقیت های مالی و اجتماعی زیاد، انبوهی از نارضایتی در رفتار و اعمالشون موج میزنه از این نوع اعتماد به نفس محرومن و یا در اون خیلی ضعیف هستن.

سخن پایانی

خب دوستان من در این مقاله به شما عزیزان گفتم که اعتماد به نفس چیست و اون رو به سه دسته تقسیم کردم و هرکدوم رو توضیح دادم. حال شما با شناخت بهتر اعتماد به نفس، بهتر خواهید بود که روی اون کار کنید و اون رو ارتقا بدید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.