مردان مریخی و زنان ونوسی

چرا نباید ایده “مردان مریخی و زنان ونوسی” را باور کنید؟

چرا نباید ایده "مردان مریخی و زنان ونوسی" را باور کنید؟Reviewed by سجاد زیدونی on Oct 22Rating:

اگر شما در گذشته سعی می کردید که همسرتان را (چه زن وچه مرد) بهتر بشناسید، خصوصیات وی را درک کنید و دستورالعمل کتاب هایی مثل “مردان مریخی و زنان ونوسی” را می خواندید، خودتان را حاضر کنید چون می خواهم در اینجا از حقیقتی صحبت کنم که کمتر کسی درباره ی آن سخن می گوید.

به نام خدای رحمان

ایده “مردان مریخی و زنان ونوسی” را باور نکنید

زمانی که خواستم به زندگی عاطفی خودم سامان دهم اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که باید بیشتر در مورد روانشناسی زنان بدانم. باید بهتر بتوانم آن ها را درک کنم.

و معروف ترین کتابی که در آن زمان برای این مورد یافت می شد، مجموعه کتاب های “مردان مریخی و زنان ونوسی” بود. کتابی که من از این مجموعه خواندم عنوانش “مریخ و ونوس در دوران نامزدی” بود که نمی دانم به فارسی ترجمه شده یا نه.

اول از همه باید بگویم که خواندن این جور کتاب ها واقعاً سرگرم کننده است. اگر شما زن باشید و این کتاب را بخوانید شگفت زده می شوید که چه چیزهایی را درباره ی مرد مریخی نمی دانستید. چقدر دنیای یک مرد متفاوت است و به خاطر شنیدن همین تفاوت ها از آن خوشتان خواهد آمد. گویا دارید یک رمان علمی-تخیلی  می خوانید!

اما واقعیت این است که من برای سرگرم شدن این کتاب را نمی خوانم، بلکه می خوانم تا یاد بگیرم چگونه مشکل خود با جنس مخالفم را برطرف کنم. به عبارت ساده تر من به دنبال راهکاری علمی برای حل مشکلم هستم.

نظر نویسنده کتاب “مردان مریخی و زنان ونوس” چیست؟

در صفحه ۱۱۴ همین کتاب، “جان گری” نویسنده ی آن عنوان می کند که موثرترین راه برای تداوم و عمیقتر شدن رابطه ی بین زن و مرد این است:

“مرد عذرخواهی کند و زن وی را ببخشد!”

دقت کنید که شما نمی توانید جمله ی بالا را بلعکس کنید! همیشه مرد باید عذرخواهی کند و زنش وی را ببخشد.

زمانی که اولین بار جمله ی بالا را خواندم، هضم کردنش برایم کمی سخت بود. اما به هر حال من حاضر بودم که هر چیزی را امتحان بکنم، حتی اگر خلاف باورهای خودم باشد.

نویسنده ی کتاب فقط به گفتن همین نکته اکتفا نکرده و دستورالعمل کاملی برای عذرخواهی به مردان یاد می دهد که در ادامه خلاصه آن را برایتان می نویسم:

 1. اول به زنتان بگویید که متاسف هستید و بلافاصله دهانتان را ببندید.
 2. سپس ساکت نشسته و به واکنش زنتان گوش کنید. این فرصتی برای وی است که درباره احساسات خود صحبت کند و اصلاً نباید با وی بحث کنید تا زمانی که تمام حرفهایش را زده باشد. سپس به قدم سوم بروید:
 3. در این مرحله از صفتی منفی برای توصیف خود استفاده کنید. مثلا “درست میگی عزیزم، من واقعاً حماقت کردم.”

این عبارات را من از خودم در نیاوردم. خودتان می توانید بروید و آن کتاب را بخوانید.

به گفته نویسنده کتاب “مردان مریخی و زنان ونوسی” مردان اشتباه می کنند و زنان آنان را می بخشند.

پس بلعکس این یعنی ممکن نیست؟ آیا “انصاف” یک ارزش اخلاقی نیست؟

اما به هر حال من روش وی را امتحان کردم.

دفعه بعدی که دختر خانمی را ناخواسته آزرده کردم، فرمول وی را به دقت به کار بستم و هر ۳ مرحله را به دقت انجام دادم.

پس از انجام فرمول وی من منتظر بودم که واکنش آن دختر خانم را ببینم.

وی در ابتدا کمی شگفت زده شد. گویا انتظار نداشت که من بی مقدمه عذرخواهی کنم. بعد کمی بیشتر از من گله کرد و من باز هم به عذرخواهی ادامه دادم. الان که سعی می کنم آن صحنه را به خاطر آورم حالت چشمانش هنوز در ذهنم مانده است. چشمانش فرم چشم کسی را به خود گرفته بودم که انگار به چیزی مشکوک است.

فرمول آقای جان گری از این جهت برای من کار کرد که دلخوری بوجود آمده از میان رفت ما در فضایی گرم و دوستانه شام خوردیم. اما از طرفی دیگر فرمول ایشان کار نکرد: من هرگز دوباره آن دختر را ندیدم.

هیچوقت!

پیشنهاد سجاد زیدونی: قانون جذب حقیقت دارد؟ یا دروغ محض است؟

چند روز بعد پس از مدتها بی جواب گذاشتن تلفن من، از طریق دوست مشترکی به من پیغام داد که “آن احساس” را درباره ی من ندارد و فقط می خواهد که ما “دوستان” خوبی باقی بمانیم.

اگر این حرف را قبلاً از کسی که دوستش داشته اید، شنیده اید… سرتان را تکان دهید و با من همدردی کنید.

البته سالها برایم طول کشید تا به اشتباه خودم پی ببرم و بفهمم که در چنین شرایطی چه باید کرد.

یک مشکل اساسی کتاب هایی مانند “مردان مریخی و زنان ونوسی” این است که زنان و مردان را به عنوان دو موجودی متفاوت نشان می دهند که برای خواننده جالب است.

و البته من هم با این تصور موافقم. زن و مرد در دنیای عشق و عواطف بیشتر متفاوت از هم هستند تا شبیه به هم.

اما اختلاف نظر ما در استراتژی درست هست: نویسنده ی این کتاب ها فکر می کنند که راه جذب یا نگه داشتن همسرمان این است که مثل وی فکر کنیم، طبق خواسته های وی رفتار کنیم و به عبارتی تبدیل به کسی از جنس وی شویم.

اما تجربه به من ثابت کرده که جاذبه ی بین زن و مرد در یک رابطه به خاطر “متفاوت” بودنشان شکل می گیرد و از بین بردن این تفاوت یعنی کشتن “عشق”.

تجربه به من نشان داده که یک انسان قوی و با اعتماد به نفس از “اختلاف نظر” و “دعوا” با همسرش نمی ترسد و به دنبال حفظ آرامش و تفاهم دائمی نیست.

البته در جمله بالا منظور من دعوای فیزیکی نیست. فکر می کنم لغت درست تر “کشمکش عاطفی” باشد.

البته منظورم این نیست که زن و مرد نباید هیچ وقت لحظه ای در رابطه خود آرامش و تفاهم داشته باشند. نه!

اما یادتان باشد که آرامش و تفاهم بیش از حد هم می تواند رابطه ی عاطفی شما را به سمت قطب جنوب هدایت کند!

اگر مرد یا زنی به سطحی که من درباره اش صحبت می کنم رسیده باشد، چه بسا که خود بعضی از اوقات عمداً آرامش این حوض آب را بر هم میزند! البته به صورت کنترل شده.

یک مرد یا زن قوی و با اعتماد به نفس از “اختلاف و کشمکش” نمی ترسد، بلکه آن را پلی به سمت رشد فردی و گرم شدن رابطه عاشقانه خود می بیند.

من معمولا وقتی به این قسمت بحث می رسم، بیشتر مخاطبین خود را از دست می دهم. از آنجا که اکثر ما فقط در یک چارچوب “منطقی” فکر می کنیم، درک حرفهایی که اینجا می زنم سخت می شود. چون من در اینجا اصلاً حرفی “منطقی” و “علمی” بیان نمی کنم. بلکه سعی دارم که شما را با یک “هنر” آشنا کنم. می خواهم که با روحیه هنری و خلاق خود ارتباط برقرار کنید.

تجربه بارها و بارها به من نشان داده که هیچ چیزی برای یک زن جذابتر از آن نیست که قدرت درونی مرد خود را در لحظات درگیری و کشمکش حس کند. اما چگونه؟

یک مرد عالی این قدرت را دارد که با منحرف کردن جریان احساسات منفی همسرش در عرض چند ثانیه، گریه و شکوه را به خنده تبدیل کند.

می دانم که شنیدن این حرف برای بیشتر مردان غیر قابل باور است و من هم باید اعتراف کنم که آسان نیست. ولی به زحمت یادگرفتنش می ارزد!

جدای از این، مشکل من با نویسنده ی “مردان مریخی وزنان ونوسی” در این نیست که چرا فقط مردان را مجبور به عذرخواهی از زنان کرده است، بلکه بلعکس آن هم درست نیست.

اگر شما فردی با اعتماد به نفس و قدرتمند باشید، اولاً به راحتی عصبانی نمی شوید. دیگران نمی توانند به راحتی دکمه های شما را فشار داده و آزرده خاطرتان کنند. و وقتی هم که از دست کسی ناراحت شوید نیاز به عذرخواهی مکرر وی ندارید تا احساس بهتری بکنید.

به نظر من یک مرد عالی یا زن عالی هیچ وقت از درون احساس ضعف و ناامنی نمی کند و محتاج عذرخواهی دیگران نیست.

خود من به ندرت اجازه می دهم که زنی از من عذرخواهی کند. حتی اگر وی واقعاً از کاری که کرده پشیمان باشد و بخواهد تاسف خود را به زبان آورد، من این فرصت را به وی نمی دهم. اگر این کار را نکنم به این معنی است که در درجه اول برای داشتن احساس بهتر درباره خودم به عذرخواهی وی نیاز دارم و دوم اینکه با شنیدن عذرخواهی وی من اجازه داده ام که وی جایگاه و منزلت خود را در برابر من پایین بیاورد. اجازه داده ام که “احساس گناه” کند. و یادتان باشد که تقویت و تایید کردن احساسات درجه پایین در یک فرد هم روی وی تاثیر بدی خواهد گذاشت و هم روی شما.

سعی کنید که همیشه احساسات مثبت را در همسر خود بیدار کنید.

دفعه بعد که خواستید از همسرتان عذرخواهی کنید به وی بگویید که برای تنبیه خودتان قصد دارید کت و شلوار مهمانی را پوشیده و به مدت چند دقیقه مثل جغد کله-ملق در کنار دیوار باایستید (در حالیکه پاهایتان بالا و سرتان پایین است.)

یا اگر می خواهید از شوهرتان عذرخواهی کنید، بجای این کار به وی بگویید که برای تنبیه خودتان می خواهید کیکی خامه ای درست کنید و بعد آن را به کل صورت خود بمالید، همچنین شوهرتان این اجازه را خواهد داشت که از شما عکس گرفته و به خواهرتان نشان دهد!

البته قرار نیست که حرف های من را دقیقا کپی کنید. خودتان خلاق باشید و مضحکترین سناریو را خلق کنید.

سخن پایانی

هنر “شوخ طبعی” آنچنان قدرتی دارد که حتی اگر به صورت دستپاچلفتی و مبتدی نیز از آن استفاده کنید قادر خواهید بود باز هم در دلی که از سنگ است نفوذ کنید.

اما با این همه من روش خودم را به همه توصیه نمی کنم! به اعتقاد من عشق ورزی و خلق جاذبه قوی بین دو نفر یک هنر است که اصلاً منطقی به نظر نمی رسد…. ولی جواب می دهد!

و البته خیلی ها پس از یک عمر زندگی، هنوز “نمی گیرند!”

2 پاسخ
 1. بهار
  بهار می گوید

  با عرض سلام
  جسارتا این صحبت های شما حرفهای همان کتاب را تاکید می کند و تفاوت های افکاری را به شدت نشان می دهد بعلاوه شما در زندگی مشترک باید این راهکارها را بکار ببندید و بعد…… این مطلب شما از کتاب رابینز نقل شده نه خود شما به هر حال فکر نمیکنم در زندگی مشترک دیدگاه شما کارساز باشد بعد نگاه شما اشکال دارد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.