رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفس

رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفس

رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفسReviewed by فهیمه شریفی on May 5Rating: 5.0رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفسوجود احساس گناه با اعتماد به نفس در یک مکان قرار نمی گیرد؛ یعنی محال است که فردی هم احساس گناه داشته باشد و هم اعتماد به نفس بالایی داشته باشد.

رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفس چیست؟

در جامعه ما افراد بسیار زیادی وجود دارند که اعتماد به نفس کافی را ندارند. نشانه های این افراد در مقاله «من اعتماد به نفس ندارم» ذکر شده است. عوامل متعددی هستند که اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می دهند. احساس گناه، یکی از آن عوامل از بین برنده اعتماد به نفس است. در این نوشته، به رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفس پی می برید.

شاید بر این اعتقاد باشید که انتقاد شدید از خود، زمینه بهتر شدن شما است؛ اما باید بدانید این عقیده درست نیست.

چرا احساس گناه باعث کم شدن اعتماد به نفس می شود؟

 

یکی از بزرگترین و در واقع دقیقا بزرگترین مانع برای افزایش اعتماد به نفس، احساس گناه است.

احساس گناه یعنی چه؟ احساس گناه یعنی تائید نکردن و سرزنش خود.

هر لحظه ای که در احساس گناه به سر می برید، مشغول ریشه کن کردن اعتماد به نفس خود هستید. دقت کنید چه رفتارهایی منجر به احساس گناه در شما می شود و از آن رفتارها به شدت اجتناب کنید.

 

برای اینکه اعتماد به نفس شما لطمه ای نبیند، باید همواره بر اساس نظام ارزشی خودتان اقدام کنید؛ مثلا وقتی که صداقت جزو ارزش های فکری شماست نباید دروغ بگویید؛ زیرا این کار موجب به وجود آمدن حس بدی در شما می شود و اعتماد به نفستان را تضعیف می کند.

 

ابتدا ارزشهای خود را به صورت دقیق بشناسید. دقیقا بدانید که چه باورهای قلبی و درونی دارید؟ مهم ترین ارزش های خود را شناسایی کنید. در طول روز مراقب باشید که برخلاف این چند اصل مهم قدمی برندارید و حرفی نزنید. البته احساس گناه کردن در روز، آنقدرها اعتماد به نفس را مختل نمی کند؛ ولی تداوم این احساس به شدت اعتماد به نفس شما را سرکوب می کند و ریشه آن را می سوزاند.

 

احساس گناه سرمنشا بسیاری از مشکلات روانی و شخصیتی می باشد.

 

مقاله مرتبط: رابطه میان اعتماد به نفس و سلامتی بدن

 

رابطه میان نبخشیدن و اعتماد به نفس

 

یکی دیگر از موارد شایع عدم اعتماد به نفس، نبخشیدن است. نبخشیدن یعنی اینکه شما از رفتار گذشته خود یا فرد دیگری کینه به دل داشته باشید.

 

اگر از آن دسته افرادی هستید که هرگز خودشان یا دیگران را به دلیل خاصی نمی بخشند، بدانید که وضع اعتماد به نفس شما روز به روز بدتر می شود. نبخشیدن قدمی برای بهبود اوضاع نیست؛ بلکه باعث تخریب روحیه و اعتماد به نفس شما می شود و شرایط را دشوارتر می کند.

 

شرط اساسی حل یک مشکل، در ابتدا، اعتماد به نفس و روحیه ای عالی است و اینکه شما بدانید و مطمئن باشد که می توانید مشکل را حل کنید. در حالی که وقتی شما احساس گناه می کنید و خود را گناهکار می پندارید؛ توانایی حل مشکل را در خود پیدا نمی کنید؛ زیرا به نظر شما از یک گناهکار کاری بر نمی آید.

 

بهترین روش برای تغییر دادن خود و مسلط شدن بر شرایط، عشق ورزیدن به خویشتن است. اگر تا امروز، در بستر بیماری احساس گناه مداوم، در حال از بین بردن خود بوده اید، اولین و موثرترین قدم را برای بهبود خود بردارید.

 

نتیجه گیری:

رابطه میان احساس گناه و اعتماد به نفس ، رابطه ای متضاد است. در نتیجه برای از بین بردن مانع احساس گناه، ارزشها و باورهای درونی و قلبی خود را روی کارت بنویسید و هر چند ساعت یکبار ارزشهای خود را مرور کنید و طبق عقل و وجدانتان عمل کنید.

اگر میخواهی از شر احساس گناه رها بشی، روی عکس زیر کلیک کن

افزایش اعتماد به نفس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.