چگونه اعتمادبه‌نفس عاطفی خود را تقویت کنیم؟Reviewed by سجاد زیدونی on Jun 11Rating: 5.0چگونه اعتمادبه‌نفس عاطفی خود را تقویت کنیم؟اعتمادبه‌نفس عاطفی یعنی مطمئنید توانایی لازم برای این‌که دنیای عواطف خود را در اختیار بگیرید، را دارید. این اعتمادبه‌نفس هم ۵ نشانه دارد که به این صورت است.

اعتمادبه‌نفس عاطفی خود را تقویت کنیم

همان‌طور که متوجه شدیم اعتمادبه‌نفس عاطفی به این معناست که مطمئن هستید توانایی لازم برای این‌که دنیای عواطف خود را در اختیار بگیرید، را دارید. این نوع اعتمادبه‌نفس هم ۵ نشانه دارد که به این صورت است.

 • ایمان به اینکه احساسات خود را می‌فهمید، درک می‌کنید و با آن‌ها رابطه دارید.

 یکی از قسمت‌های ضروری اعتمادبه‌نفس داشتن توانایی برای شناسایی احساسات خود در هرلحظه است.

 

 اکثر ما با انواع احساسات مختلفی که در وجودمان هست، به همه‌جا می‌رویم بدون اینکه از حضور آن ذره ای اطلاع داشته باشیم.

 

اگر هویت احساسی برای خود ما هم، مبهم و ناشناخته باشد؛ خیلی دشوار است که حس اعتمادبه‌نفس عاطفی داشته باشیم.

 

بدون تردید ایجاد و حفظ روابط عاطفی و صمیمی سالم در صورت عدم وجود اعتمادبه‌نفس احساسی کار بسیار سخت و ناممکن خواهد بود.

 

 • ایمان داشتن به این‌که قادر هستید احساسات درونی خود را نشان دهید.

دانستن اینکه چه احساسی را تجربه می‌کنیم، تنها اولین گام برای دستیابی به اعتمادبه‌نفس احساسی است.

 

دومین گام این است که بتوانیم احساسات خود را به یک روش مناسب با معشوق، نامزد یا همسرمان، دوست، خواهر، برادر یا پسر و دخترمان و… بیان کنیم.

 

عواطف ابراز نشده باعث ناراحتی ما هستند. این نوع احساسات معمولاً موانع روحی را ایجاد می‌کنند که بر توانایی شما در عشق ورزیدن یا دریافت کردن عشق تاثیر منفی می‌گذارد.

 

 • ایمان داشتن به توانایی در ایجاد ارتباط محبت‌آمیز و بامعنی با دیگر انسان‌ها.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بیش از ۵ میلیارد نفر، جمعیت دارد.

 

یادگرفتن روش ایجاد ارتباط دوستانه با دیگر انسان‌هایی که بر روی کره زمین زندگی می‌کنند، بسیار ضروری است و از اعتمادبه‌نفس عاطفی جدا نیست.

اگر به دلیل اینکه، مهارت‌های ارتباطی را ندارید از رفتن به یک مهمانی یا جلسه شغلی یا شرکت در گردهمایی اجتماعی می‌ترسید، هرگز نمی‌توانید اعتمادبه‌نفس احساسی را در خودتان به وجود آورید.

 

ایمان داشتن به توانایی‌های خود در ایجاد ارتباط با دیگران آن‌هم به روشی که برای هر دو طرف مفید باشد هم به تقویت اعتمادبه‌نفس احساسی شما کمک می‌کند و هم عشق و رضایت بیشتری به زندگی شما هدیه می‌کند.

 

نلسون ماندلا

 

 • یقین داشتن به اینکه می‌توانید عشق را در همه موقعیت‌های زندگی خود به‌ویژه موقعیت‌های دشوار، به دست آورید و از آن بهره‌مند شوید.

یکی از رازهای ایجاد روابط موفق و اعتمادبه‌نفس عاطفی، توانایی پردازش عواطف است؛ به‌طوری‌که بتوانید احساسات منفی مانند خشم، ترس، غم، پشیمانی و… عبور کنید و به عشق و درک متقابل دست پیدا کنید.

 

زندگی معمولاً به این صورت است که همیشه در فشار احساسات منفی و همچنین مشکل‌های فراوان قرار دارید.

 

تنها باید احساسات خود را شناسایی کنیم، یا حتی ابراز کنیم.

 

باید به خودتان اعتماد داشته باشید که قادر هستید باوجوداین احساسات نامرتب به سلامت به خواسته‌هایتان برسید و عمیق‌ترین حقیقت احساسات خود را کشف کنید.

 

باید این توانایی را در خود به وجود آورید و به‌صورت یک عادت به آن عمل کنید و در همه موقعیت‌ها به دنبال عشق و هدف برتری باشید.

زمانی که خود را باور دارید و مطمئن هستید از عهده این کار برمی‌آیید دیگر خود را قربانی عواطف و اتفاقات زندگی خود و اطرافیانتان نمی‌دانید و احساس می‌کنید که همیشه از وجودتان به یک منبع بی‌پایان از عشق متصل هستید.

 

 • به اینکه چیزهای باارزشی دارد که به دیگران که به دیگر انسان‌ها هدیه بدهید، اعتماد کامل داشته باشید.

 شما یک انسان منحصربه‌فرد هستید که هیچ انسانی را نمی‌توانید پیدا کنید که کاملاً به شما شباهت داشته باشد.

 

درگذشته هم هیچ‌گاه انسانی شبیه به شما در این دنیا نبوده و در آینده هم نخواهد بود.

 

شناخت خود و آنچه برای تقدیم به جهان و جهانیان دارید قسمتی از اعتمادبه‌نفس احساسی شمارا شامل می‌شود.

 

زمانی که درک کنید که شما منحصربه‌فرد هستید و برای خود ارزش و احترام قائل باشید، متوجه می‌شوید که به چه اندازه برای کسانی که شمارا می‌شناسند باارزش و بی‌مثال هستید.

 

وجودتان بسیار ارزشمند و ضروری است و اطرافیانتان به آنچه می‌توانید با آن‌ها بدهید بسیار احتیاج دارد.

ویژگی‌ها و نشانه‌های اعتمادبه‌نفس عاطفی را باهم مرور کردیم، ممکن است بعضی از آن‌ها را در وجودتان ببینید و شاید تلاش می‌کنید تا ویژگی‌هایی را که ندارید در وجودتان ایجاد کنید.

 

ممکن است بامطالعه این بخش، متوجه شده باشید که چه ویژگی‌هایی را ندارید و بعد درک کرده باشید، چرا آن‌طور که باید در خود احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید.

 

کاترین پاندر

 

علائم کمبود یا فقدان اعتمادبه‌نفس عاطفی به شرح زیر می‌باشد:

 • چندین بار خود را نسبت به عواطفتان بی‌حس می‌کنید و متوجه نیستید ازلحاظ عاطفی چه به شما می‌گذرد. این جمله را زیاد بر زبان می‌آورید «خیلی سردرگم هستم. احساس بدی دارم»

اکثر ما سردرگمی را ابزاری برای محافظت از خود قرار می‌دهیم. زمانی که گیج هستیم در مقابل احساساتمان مسئول نیستیم. سردرگمی و اغتشاشات، احساسات ناخوشایندتری را پنهان می‌کنند. احساساتی که در حال حاضر آمادگی مقابله با آن‌ها را نداریم.

 • احساسات خود را ویرایش می‌کنید و آن‌ها را برای دیگران یا خودتان صادقانه ابراز نمی‌کنید.

 معمولاً اطرافیانتان را مجبور می‌کنید که احساسات شمارا حدس بزنند که این روش غیرمستقیم برای کنترل آن‌هاست. هیچ‌کس وجود حقیقی شمارا نمی‌شناسد. به‌عبارت‌دیگر وجود حقیقی شما با آنچه از بیرون دیده می‌شوید بسیار متفاوت است.

 • منزوی و گوشه‌گیر می‌شوید. زمانی که اعتمادبه‌نفس کافی برای ایجاد ارتباط مؤثر و مفید را با دیگران ندارید، موقعیت‌های اجتماعی را بر عهده نمی‌گیرید و از رابطه با انسان‌های دیگر دوری می‌کنید. در عوض خودتان در یک دنیای کاملاً شخصی با حد و مرزهای بسیار محدود زندانی می‌کنید.
 • پیوسته می‌خواهید دیگران را خوشحال کنید و از آن‌ها تأیید بگیرید، تا حدی که به آن اعتیاد پیدا می‌کنید. چون هیچ‌گونه اعتمادبه‌نفس احساسی ندارید، نیاز دارید که دیگران شمارا تأیید کنند و همچنین ارزش و هویت شخصی‌تان را برایتان بازگو نمایند.
 • در مورد انسان‌ها و موقعیت‌ها قضاوت می‌کنید، پیوسته برای آن حکم صادر می‌کنید و به «منفی‌بافی» عادت می‌کنید. از هر چیزی که احساس کنید روی شما کنترل دارد انتقاد می‌کنید. چون اعتمادبه‌نفس احساسی ندارید. از عواطف خود و همچنین تأثیری که دیگران بر روی شما می‌گذارند، شکایت دارید. تنها راهی که شما از خودتان حمایت می‌کنید این است که به هرکس یا هر چیزی که از سوی آن‌ها احساس خطر می‌کنید، با افکار منفی و انتقاد حمله می‌کنید، هرچقدر بیشتر در خود احساس ضعف می‌کنید، بیشتر دیگران را محاکمه می‌کنید و آن‌ها را مقصر می‌دانید.

 

اگر هرکدام از این علائم را در وجودتان احساس کردید یا چنانچه می‌خواهید اعتمادبه‌نفس احساسی خود را تقویت کنید می‌توانید از توصیه‌های زیر بهره شوید:

 

 1. یاد بگیرید که احساسات خود را شناسایی، ابراز و حل کنید.

 هیچ‌وقت به خودتان نگویید «نمی‌دانم چه احساسی دارم» به‌جای آن بگویید: «دچار احساساتی شده ام که حالم خوب نیست، تا وقتی‌که از آن‌ها سر درنیاورم همین‌جا می‌نشینم و هیچ کاری را انجام نمی‌دهم. حتی اگر لازم باشد باکسی تماس بگیرم تا به من کمک کند.»

 

راه‌هایی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کنند تا یاد بگیرید که چگونه با احساساتتان رابطه ایجاد کنید و آن‌ها را به شیوه‌ای موثر و شایسته بروز دهید و سپس آن را حل کنید.

هر کاری که انجام می‌دهید حواستان باشد نسبت به احساساتتان بی‌اطلاع یا ناآگاه نباشید. هر بار که به‌جای سرکوب کردن احساساتتان آن‌ها را ابراز می‌کنید و سپس حلش می‌کنید اعتمادبه‌نفس احساسی – عاطفی‌تان افزایش و تقویت می‌شود.

 

 1. یاد بگیرید احساساتتان را به دیگران نشان دهید.

 که درواقع در تمرینی برای همان توصیه شماره (۱) است. اگر عواطف خودتان را از دیگران پنهان کنید، فقط میان آن‌ها و خودتان موانع روحی ساخته اید و احساس جدایی را میانتان تقویت می‌کنید.

 

هیچ‌گاه صحبت درباره اتفاق‌های که در روابطتان پیش آمده را به تأخیر نیندازید.

 

هرگز از مسائل خود فرار نکنید بلکه با آن‌ها روبه‌رو شوید. دوری از مسائل سبب تضعیف اعتمادبه‌نفس احساسی شما خواهد شد.

 

هر بار که احساساتتان را حل می‌کنید، موفق شده‌اید اعتمادبه‌نفس عاطفی را در خود تقویت کنید.

 

 1. فرصت‌های را برای ایجاد ارتباط با دیگران، خلق کنید.

گوشه‌نشینی و انزوا یکی از مؤثرترین راه‌های تضعیف اعتمادبه‌نفس احساسی است.

 

اگر تنها در خانه بنشینید، هیچ گاه نخواهید آموخت چگونه نسبت به خودتان یا دیگران احساس خوبی داشته باشید.

 

سراغ دوستان و عزیزان خود بروید و با آن‌ها ارتباط ایجاد کنید. وجود حقیقی خودتان را به آن‌ها نشان دهید.

 

اگر آشنایان چندانی ندارید عضو گروه‌های شوید تا با افراد جدید آشنا شوید.

 

سازمان‌های داوطلبی، گروه‌های حمایتی، درمانی، خدماتی و… هر چه بیشتر در حضور دیگران «خودتان» باشید، اعتمادبه‌نفس بیشتری را در خود ایجاد و تجربه خواهید کرد.

 

فراموش نکنید: اعتمادبه‌نفس عاطفی چیزی نیست که آن را در بیرون از وجودتان به وجود آورید.

تنها قادر هستید اعتمادبه‌نفس عاطفی را در «درون» خودتان بیافرینید. هر چه بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنیم و به درونیات خود ارزش بدهید، اعتمادبه‌نفس زیادتری خواهید داشت و بااقتدار بیشتری با اطرافیان ارتباط برقرار خواهید کرد.